YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE "TÜRKÇE" SEFERBERLİĞİ  
YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE

YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE "TÜRKÇE" SEFERBERLİĞİ

Yurt içi ve yurt dışındaki yabancı öğrencilere Türkçe öğretiminde kullanılmak üzere geliştirilen "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı" uygulanmaya başlandı. Türkçe dil becerilerinin kazandırılması ve ölçme değerlendirilmesine yönelik sınavlarda ulusal ve uluslararası standartları sağlamak amacıyla hazırlanan program, Millî Eğitim Bakanlığının bu alana yönelik onaylı ilk programı olma özelliğini taşıyor.

Türkçenin yurt içi ve yurt dışında yabancı dil olarak öğretimine yönelik artan ihtiyaç nedeniyle hazırlanan, "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı" tamamlandı. Millî Eğitim Bakanlığı adına PIKTES (Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi) ve Türkiye Maarif Vakfı'nın iş birliğiyle yürütülen çalışmalara farklı üniversitelerden pek çok uzman ve akademisyen katıldı. Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR 2001; 2018), Temel Yaşam Becerileri (21. Yüzyıl Becerileri), Avrupa Yeterlikler Çerçevesi ve Değerleri esas alınarak hazırlanan Program, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylandı.
 
Program, Türkçeyi bir yabancı dil olarak temel düzeyden (A1) ileri düzeye (C1) kadar aşamalı bir biçimde yapılandıran, temel dil becerilerini (okuma, dinleme, sözlü üretim, sözlü etkileşim, yazma)  bütünleşik ve sarmal bir anlayışla ilişkilendirerek geliştirmeyi hedefleyen, dil becerilerini destekleyen işlevsel bir yaklaşımla sunarak kültürel duyarlılığı, dilin sosyokültürel bağlamına uygun biçimde kazandırma amacıyla hazırlandı.
 
Türkçenin, uygarlığın kilit taşı olduğuna işaret eden Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkçemiz kültürümüzün taşıyıcısı. Bugüne kadar Türkçemize ve Türkçe ile insanlığa katkı sunmak için birçok proje hayata geçirdik. Bugün tüm dünyada Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik artan bir ihtiyaç söz konusu... Dil bayrağımızın tüm dünyada yaygınlaşması bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Dilimizin güçlenmesi, konuşan nüfusun artması için gayret sarf etmeye devam ediyoruz." dedi.
 
Bu bağlamda hazırlanan "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı" içeriğinin, hem örgün hem de yaygın eğitime uygun, esnek yapıda olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı, Millî Eğitim Bakanlığının bu alana yönelik onaylı ilk program olma özelliğini taşıyor. Artık yurt içi ve yurt dışında Türkçenin yabancı dil olarak öğretildiği örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, materyal hazırlama süreçlerinde, Türkçe dil becerilerinin ölçme ve değerlendirmesine yönelik sınavlarda ulusal ve uluslararası standartları bu program aracılığıyla sağlayacağız." diye konuştu.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.