CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE BAKAN SELÇUK, 81 İLDEN GENÇLERLE BULUŞTU  
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE BAKAN SELÇUK, 81 İLDEN GENÇLERLE BULUŞTU

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE BAKAN SELÇUK, 81 İLDEN GENÇLERLE BULUŞTU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 81 ilden lise öğrencisiyle çevrim içi buluştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Unutmayın ki hayalleriniz ile hakikatler arasında sadece azminiz kadar mesafe vardır. İnanırsanız ve çalışırsanız mutlaka başarırsınız." diye konuştu.


Millî Eğitim Bakanlığı tarafından "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" münasebetiyle 81 ilden lise öğrencisiyle bir araya gelinen çevrim içi toplantı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla gerçekleşti.

 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Milletimizin istiklal meşalesini 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'mızın tüm kahramanlarını rahmetle, şükranla yad ediyorum." dedi.

 

 O meşalenin ışığının Samsun'dan doğup Amasya'ya, oradan Erzurum'a, Sivas'a ve tüm Anadolu'ya dalga dalga yayıldığını belirten Oktay, 30 Ağustos'ta şanlı bir zaferin, 23 Nisan'da millî egemenliğin ve 29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin yolunu aydınlatanın da yine 19 Mayıs ruhu olduğunu söyledi.

 

 "19 Mayıs da şanlı dönüm noktalarımızdan birisi"

"Bayrağımızın gönderde özgürce dalgalanması için yakılan meşaleyi bugün gözlerinizde görmekten, sizlerle o ruhu hissetmekten mutluluk duyuyorum." diyen Oktay, sözlerine şöyle devam etti:

"2200 yılı aşkın devlet geleneğimizde yüreğimizle ve bileğimizle hakkını verdiğimiz nice zaferler, istiklal uğruna verdiğimiz nice mücadele bulunduğunu biliyorsunuz. Medeniyetlerin gözbebeği Anadolu coğrafyasını yüzyıllardır vatan bilmemizin gerisinde büyük bir birikim, mücadele ruhu ve hürriyete bağlılığımız bulunuyor. 19 Mayıs da şanlı dönüm noktalarımızdan ve bu birikimin en değerli halkalarından birisi. Tarih boyunca hangi başarımıza bakarsak bakalım mutlaka bir gencin dokunuşunu ya da ön saflarda gençlerin olduğunu görüyoruz. Bizim gençlerimiz 26 Ağustosların, 29 Mayısların, 18 Martların ve 15 Temmuz'un cesur kahramanlarıdır. Sizler 30'larında Samsun'a çıkan Mustafa Kemal, 20'li yaşlarda boyunun başına geçmiş Osman Bey'siniz. Gemileri karadan yürüten Fatih, Çanakkale'de hiç düşünmeden cepheye koşan onbeşlisiniz. 19 Mayıs ruhunu taşıyan sizler gibi gençlerimiz, üstat Necip Fazıl'ın ifadesiyle 'Kim var diye seslenilince sağına ve soluna bakınmadan serfert fert, ben varım cevabını veren, her ferdi benim olmadığım yerde kimse yoktur fikrini besleyici dava ahlakına kaynak bir gençlik'tir. 'Kökü ezelde ve dalı ebedde bir gençlik'tir."

 

"Sizleri hem bugünümüz hem geleceğimiz olarak görüyoruz"

Millî Teknoloji Hamlesi'ni adım adım başarıya taşıyan, Millî Uzay Programı'na öncü olanların bir zamanlar lise sıralarından geçtiğini hatırlatan Oktay, "Biz sizleri sadece istikbalimiz olarak değil, hem bugünümüz hem geleceğimiz olarak görüyoruz." dedi.

 

 Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise bayram dolayısıyla gençlerin bayramını kutlayarak gençleri saat 19.19'da İstiklal Marşı okumaya da davet etti.

 

 Selçuk, 19 Mayıs 1919'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında belirleyici role sahip millî iradenin ilk adımının atıldığını ve bu irade ortaya konulduğunda belli bir şuur ve gücün birleşmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

 

 Selçuk, başta Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki komutanlar, askerler ve halkın millî birlik ve beraberlik bilinci içinde hep beraber yürüdüğüne işaret ederek onların sahip olduğu bu iradenin herkese tevarüs ettiğini belirtti.

 

"Bu toprakların, bu ülkenin geleceğisiniz"

Gençlerin bu mirasa sahip çıktığı sürece Türkiye'nin yolunun açılacağını vurgulayan Selçuk, bu toprakların bugüne kadar oluşturduğu birikim, gelenek, maddi, manevi donanım ve sahip olduğu imkânların onların hizmetinde olduğunu vurguladı.

 

Selçuk, gençlerin zaman zaman ekran bağımlısı, yüzeysel ya da aceleci ve hatta tüketim odaklı olmakla nitelendirildiğini dile getirerek şunları kaydetti: "Belki de anlaşılmadığınızı da düşünüyorsunuz. İnanın biz, geleceğiniz için hep birlikte istişare edip kararlar alıyor, adımlarımızı atarken sizlerin savunucusu olarak kendimizi görüyoruz. İlk önce sizi anlamak zorunda olduğumuzun farkındayız ve yanınızdayız. Sizler bizim için öteki değilsiniz, el değilsiniz; bizim evlâtlarımızsınız, kanımız, canımızsınız ve bu toprakların, bu ülkenin geleceğisiniz."

 

 Bakanlığın uyguladığı eğitim modeli çift kanatlı bir okumaya dayanıyor"

Ziya Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığının uyguladığı eğitim modelinin çift kanatlı bir okumaya dayandığına değinerek bunların birinin gençlerin bilimsel ve teknolojik gelişmeler üzerinden ilerlemesi, diğerinin ise evrensel, millî, manevi ve ahlaki olan bütün değerlerle donanması olduğunu kaydetti.

 

Her neslin kendinden önceki neslin değerlerini sorguladığını, hatta bazen onlara savaş açtığını ve bunu kendilerini var etmek adına yaptığını dile getiren Selçuk şöyle devam etti: "Büyümenin kuralı budur. Bu çok olağandır, bizim de yaşadığımız bir durum. Medeniyet, bu yadırgama ve reddetme üzerinde ilerler. Çünkü dönüşüm, değişim sorgulamayla hayata geçiyor. Biz de büyüklerimizi sorguladık, eleştirdik, onların hatalı bulduğumuz yönlerini, yanlarını tekrarlamayacağımızı hep düşündük. Bu konuda sözler verdik. Onlardan daha güzel bir hayata sahip olacağımızı, daha iyi işlerde çalışacağımızı, daha merhametli, daha güçlü olacağımızı hep düşündük. Tahminimce siz de bu düşüncelere sahipsiniz. Bizleri sorguluyorsunuz, eleştiriyorsunuz ve bundan mutluluk duyuyoruz. Ancak yeni olan, etrafınızı her zamankinden daha hızlı kuşatıyor. Güçlü olabilmeniz için muhakkak köklerinizin bilincinde olmalı ve iki kanadınıza da sahip çıkmalısınız diye düşünüyorum. Ancak bu suretle geçmişin hatalarını tekrarlamamış olursunuz."

 

 "Bahar gibi, bayram gibi bir gelecek diliyorum sizlere"

Selçuk, gençlerin çift kanatla yükselirken birkaç hususa dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi. Bakan Selçuk, gençlerin başarısızlıkları başarıya götüren bir eğitim aracı veya fırsatı olarak görmesini ve Millî Mücadele'nin bir başarısızlığın ardından ayağa kalkıp yeniden deneyerek kazanıldığını unutmamasını istedi.

 

Bakanlık olarak görevinin gençlerin önünü açmak, potansiyelini ortaya çıkaracağı imkânları sağlamak olduğuna değinen Selçuk sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün akşam 19.19'da sizleri İstiklal Marşı'mızı, kendinize ve ülkemizin geleceğine duyduğunuz inanç ve güvenle hep birlikte okumaya davet ediyorum. Bahar gibi, bayram gibi bir gelecek diliyorum sizlere. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum."

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Bakan Selçuk'un öğrencilerin sorularını yanıtladığı programda, ayrıca gençler enstrüman çaldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.