"TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS SALGININDA 'KARA GÜN DOSTU' MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM" BİLİMSEL YAYIN OLDU  

"TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS SALGININDA 'KARA GÜN DOSTU' MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM" BİLİMSEL YAYIN OLDU

Türkiye'nin koronavirüs mücadelesi sürecinde mesleki ve teknik eğitimin öne çıkan rolü, bilimsel yayın oldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer'in, "Türkiye'de Koronavirüs Salgınında 'Kara Gün Dostu' Mesleki ve Teknik Eğitim" başlıklı makalesi Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi'nde yayımlandı.

"Türkiye'de Koronavirüs Salgınında 'Kara Gün Dostu' Mesleki ve Teknik Eğitim"
Prof. Dr. Mahmut Özer
 
Makale Özeti:
Mesleki ve teknik eğitimin (MTE) önemi Türkiye'de koronavirüs salgını sürecinde daha da öne çıkmıştır. Artan üretim kapasitesi ile MTE toplumun bu zor günlerdeki ihtiyaçlarını karşılayan ana aktörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde MTE tarafından gerçekleştirilen üretimlerdeki gelişmeler ele alınmıştır. Ayrıca MTE'yi güçlendirmek için atılması gereken adımlar ve gelişim alanları da kısaca değerlendirilmiştir. Salgın günlerinde temizlik malzemeleri, tıbbi maskeler ve tek kullanımlık materyaller temini en zor olan ürünler arasında bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde (MTAL) ayda yaklaşık 10 milyon maske üretilmektedir. Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan tüm okulların temizlik malzemesi ihtiyaçları MTAL'lerde gerçekleştirilen üretimlerle karşılanmaktadır.
 
Ayrıca, yüz koruyucu siperler, tek kullanımlık malzemeler ve N95 standardında yüz maskeleri de MTE kapsamındaki Ar-Ge çalışmaları desteğiyle üretilmekte ve sağlık çalışanlarıyla paylaşılmaktadır. Bu çalışma 2023 Eğitim Vizyonu'nun açıklanması sonrasındaki iyileştirmelerle birlikte MTE'nin salgın günlerinde toplumun ihtiyaçlarına hızla cevap verebildiğini göstermektedir. Çalışmada açıklanan unsurlarla güçlendirilmesi durumunda MTE sistemi kriz dönemlerinde toplumun ihtiyaçlarını karşılayan ana unsurlardan biri haline gelecektir. 
 
Makaleye ulaşmak için tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.